С тази статия ние, ДЦ „Естетика“, ще дадем повече яснота за използването на зъбната рентгенография. Ще отговорим на най-често задаваните въпроси като това защо се правят зъбни рентгенови снимки, колко често могат да се правят, с каква рентгенова техника разполагат нашите клиники, какви видове зъбни рентгенови снимки правим. Надяваме се тази информация да бъде не само полезна за вас, но и да спомогне за решението ви да се доверите на квалифицирани специалисти за вашето здраве и усмивка.
- Защо са необходими зъбните рентгенови снимки при дентално лечение?
– Зъбните рентгенови снимки позволяват на денталният лекар бързо и точно да диагностицира нуждата от конкретно дентално лечение. Ние държим на качествената диагностика, тъй като тя е задължително условие за успешното лечение на всеки пациент. Помагат ни за откриване на възпалителни процеси като пулпит, грануломи и др.
- Истината е скрита в детайлите!
– В нашите клиники използваме най-модерната и съвременна техника за рентгенова диагностика, гарантираща изключителна резолюция на рентгенографията.
- Колко често могат да се правят зъбни рентгенови снимки?
– Съвременните рентгенови апарати, които използваме са с минимално радиационно облъчване, в много малки дози. Все още няма доказателства, че тези минимални дози могат да предизвикат вредни ефекти върху здравето на пациентите. Ежедневно всеки от нас приема доза радиация от естествения природен фон. При направата на една секторна снимка получаваме такава доза радиация, еквивалентът на която получаваме от естествения природен фон за един ден.
- Грижа към пациента:
– Екип от опитни и квалифицирани специалисти, обслужващ пациентите бързо и професионално, като подхождаме с внимание и грижа и към най-малките пациенти. В зависимост от вида на зъбната снимка, на всеки пациент, се поставят защитни средства – оловна яка при сегментни снимки и оловна престилка при панорамни снимки и 3D рентгенографии.
- Високотехнологично рентгеново оборудване за зъбни рентгенографии:
– Не правим компромис с качеството, затова използваме най-съвременния дигитален рентен за 3D изображения, 2D панорамни и цефаломерични изследвания MyRay Hyperion X9 pro. Скенерът автоматично сканира антропологията на пациента, адаптира настройките на експонацията и всички необходими параметри, за да се осигури точно рентгеново изображение. Софтуер – Hyperiоn X9 рrо, работи с най-добрия клиничен софтуер iRYS за итегрирано управление на рентгенологични изследвания и изображения на пациенти. Резолюция с размер на воксела 75µm в обхват (10×6-8×8-8×6-6х6-10х10-13х8 – 13×10 – 13х16). Максимална резолюция при НD с размер на воксела 68µm в обхвати (4x4-7,5x6), даващо възможност за изключително прецизна диагностика.
- Преглед на онлайн резултати в реално време:
– Необходимо е да имате достъп до интернет от компютър или мобилен телефон. Зъбните снимки, които правим са дигитални. Това означава, че след като бъдат направени, пациентът получава разпечатано копие от принтер, а цифровият файл се запазва на нашият сървър. Пациентът получава лист с потребителско име, парола и интернет адрес на сайта на денталната лаборатория, с които може да прегледа своята дентална рентгенография.
– Независимо от вида на зъбните снимки, те се съхраняват на нашият сървър дълъг период от време
– Лекарите по дентална медицина имат бърз онлайн достъп до денталните рентгенографии, на своите пациенти
– При поискване зъбните снимки са налични в няколко формата: DICOM(DCM), PNG и JPEG. Нормално снимките са в JPEG формат, който не изисква специализиран софтуер.
– Дигиталните зъбни снимки, са подредени в хронологичен ред, което улеснява проследяването на лечението
– Неограниченият достъп, дава възможност на пациента да извършва допълнителни консултации с други дентални лекари, ако това е необходимо
- Видове зъбни рентгенови снимки:
3D скенер на зъби – сектор
Модерната CBCT технология (Cone Beam Computer Tomography) сканира триизмерен образ на част от челюстта, обхващаща четири зъба. Разглеждането на структурата в трите различни равнини, помага за прецизната диагностика. Изследването е подходящо за локална диагностика при проблеми около единични зъби, при ендодонтско лечение, както и при поставяне на единични импланти.
3D скенер на зъби – една челюст
Триизмерният образ на цялата челюст (горна или долна) позволява анализ на различни патологични състояния в челюстта като възпаления, тумори, кисти, фрактури и др. Използва се широко при поставянето на няколко импланта на едната челюст, определяне на точното положение на ретинирани зъби, както и за изработка на хирургични водачи.
3D скенер на зъби – две челюсти
Триизмерният СВСТ образ на двете челюсти дава възможност за диагностициране на състоянието на цялото съзъбие. Приложението е аналогично на 3D скенера на една челюст.
Панорамна снимка на зъби (OPG)
Панорамната зъбна снимка (OPG) обхваща цялото съзъбие, челюстните стави и пода на синусите. С нейна помощ се откриват непоникнали (ретинирани) зъби, включително мъдреци, пародонтални проблеми, кисти, тумори, фрактури и др. Следи се развитието на зародишите и корекцията на захапката при ортодонтско лечение. Използва се както за снемане на статуса при първоначален преглед, така и за периодичен контрол на състоянието.
Телерентгенография (CEPH)
Телерентгенографията (СЕРН) е профилна снимка на черепа. Обикновено се прави на деца за нуждите на ортодонтията. По нея лекарите измерват и анализират захапката, планират необходимите корекции и проследяват развитието на челюстите и зъбите.
Темпоромандибуларни стави (TMJ)
Тази рентгенова снимка показва темпоромандибуларните стави, с които долната челюст е подвижно свързана с черепа. Образът дава възможност да се направи сравнение между лявата и дясната става, които са заснети в отворено и затворено положение на устата. Прави се при проблеми и нужда от лечение на дъвкателния апарат.
Снимка на синуси
Снимката на синусите обхваща максиларните и фронтални синуси. По нея се прави оценка за състоянието както на самите синуси, така и за проблеми в тях, причинени от заболявания на зъбите.
Байтуинг (Bitewing)
Байтуингът е един от методите за диагностициране на кариес в междузъбните контакти едновременно на горните и долните странични зъби. С негова помощ се констатира и загуба на костно вещество при пародонтит. За направата му се използва специален държател, който улеснява позиционирането.
Секторни зъбни снимки
Това са най-разпространените зъбни снимки. За да имат добра диагностична стойност, те трябва да обхващат целия зъб – коронката, корена и прилежащата около него кост. Сегментните снимки, се правят със специални държатели (паралелна техника), за да може полученият образ да бъде изометричен. Така лекарите по дентална медицина могат да констатират наличието на много заболявания като кариеси, грануломи, кисти, пародонтални проблеми, както и да проследяват развитието на кореново лечение или интеграцията на поставените импланти.
